wtorek, 15 listopada 2016

Kalwaria Warmińska w Głotowie

W Niedzielę wraz z rodziną wybraliśmy się do małej miejscowości niedaleko Dobrego Miasta.
Poprawniej powinnam powiedzieć, że Głotowo jest wsią w której w przepięknym wąwozie znajduje się wspaniała Kalwaria Warmińska.
Zanim pokaże Wam zdjęcie, które zrobiłam w tym fantastycznym miejscu spróbuję przedstawić historię tego miejsca. W połowie XIX wieku Jan Merten mieszkaniec Głotowa wybrał się z pielgrzymką do Ziemi Świętej. Po powrocie z Ziemi Świętej postanowił wybudować kalwarię wzorowaną na jerozolimskiej. Ze swojej wyprawy przywiózł małe kamyczki traktując je jako relikwie z  poszczególnych stacji jerozolimskiej drogi krzyżowej. Po wybudowaniu kapliczek kamyczki zostały umieszczone pod kloszem w każdej kapliczce. Budowa Kalwarii rozpoczęła się 29 lipca 1878 roku i zakończyła 1894 roku. Została poświęcona w piątek 18 maja 1894 roku przez biskupa Andrzeja Thiela . Co ciekawe wąwóz pod Kalwarię wykopywano ręcznie, troszczono się, aby wiernie naśladować długość i nachylenie prawdziwej Drogi Krzyżowej Chrystusa w Jerozolimie.  W ciągu 16 lat budowy w pracach uczestniczyło około 70 tysięcy ludzi. Oprócz tego na terenie Kalwarii znajduje się Grota Matki Boskiej z Lourdes oraz Kaplica Pana Jezusa w ogrodzie oliwnym. Przez teren Kalwarii płynie rzeka Kwiela, która nadaje temu miejscu jeszcze większą magię.

Niestety Kochani zdjęcie stacji/kaplicy ósmej wyszło mi rozmazane, dlatego też nie dodałam go tutaj.
Kalwarię Warmińską można odwiedzać cały rok, wstęp jest darmowy. 
Jak mogliście zobaczyć niektóre kapliczki czas nie oszczędza. 
Jest to fantastyczne miejsce, piękny krajobraz oraz kapliczki z duszą sprawiają, że patrzyłam na to wszytko jak zaczarowana. W internecie widziałam Kalwarię zimą, również pięknie wygląda.
 
Mam nadzieję, że jeszcze kiedyś będzie mi dane odwiedzić te wspaniałe  miejsce :)
Trzymajcie się cieplutko i do usłyszenia wieczorem :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dzięki waszym uwagom, ocenom, oraz podpowiedziom będę wiedziała jak rozwijać bloga. Więc komentujcie.