Gdy znudzi nam się pizza zamawiana przez telefon a nie chcę nam się robić jej od podstaw samemu. 
To przychodzę do Was  z propozycją przyrządzenia szybkiej pizzy w domu. 

Cały sekret jej szybkości polega na tym, że nie musimy czekać aż ciasto nam urośnie. 
Wystarczy tylko w sklepie spożywczym zakupić spody do pizzy (w większości sklepów są one dostępne). Kiedy z głowy mamy już podkład czas zająć się dodatkami i tutaj w zależności od predyspozycji i zawartości lodówki dodajecie  wybrane składniki do waszej pizzy. 
My tutaj z Kotkiem podzieliliśmy się na dwa obozy. 
Kotek do swojej wersji dodał : dużo cebuli dużo papryczek jalapeno (biedny tak się zgrzał podczas jedzenia :)), salami, dużo pieczarek i ser . Moja Pizza nieco się różniła bo w niej można było znaleźć: z trzy obrączki cebuli, dużo ogórków a’la sałatka szwedzka, pieczarki i ser.
Oczywiście zanim położymy składniki na spodzie trzeba przygotować sos. 
Sos, który robię od zawsze możemy zrobić na dwa sposoby : 
Na szybko, tutaj będziemy potrzebować :
* 400 g puszkę pomidorów 
* czosnek (ilość zależy od predyspozycji, u nas były to dwa ząbki czosnku) 
*szczypta cukru
* szczypta soli szczypta pieprzu
*przyprawa zioła włoskie lub suszony majeranek i suszona bazylia (przyprawy sypiemy na oko)
Wszystkie nasze składniki wrzucamy do miseczki i blendujemy na gładką masę. Jeśli chcemy sos zrobić na szybko  to w tym momencie już możemy go nakładać na spód. Trzeba zaznaczyć, że przez nadmiar wody w pomidorach pizza jest mokrzejsza.  Osobiście tą wersję używam gdy sama wyrabiam ciasto,
   
W wolnej wersji składniki są te same, również wszystko trzeba zblendować. Nasza dodatkowa praca zaczyna się po wymieszaniu składników. Całość przenosimy do garnka i gotujemy do momentu aż wyparuje nam woda a sos zrobi się gęsty (na zdjęciu wyżej jest prawie idealnie odparowany sos, niestety nachodziła nas taka wielka ochot na nią, że nie było co czekać). Czas jest zależny od zawartości wody w pomidorach. Sos podczas gotowania otula naszą kuchnię fantastycznym zapachem ziół i czosnku. 
Gdy złożymy naszą pizze wkładamy ją do piekarnika na 180 stopni (ponieważ nasz piekarnik działa jak chcę i grzeje jak chce nie potrafię Wam określić ile czasu pizza powinna w nim siedzieć, my to już po węchu poznajemy kiedy jest gotowa :))       
Kto z Was lubi robić pizze w domu ?
Macie jakieś swoje sprawdzone przepisy na sos do pizzy ?