Ile z nas marzyło, żeby być jak ptak, wznieść się w przestworza i latać.  Podziwiać piękne widoki  i czuć podmuch świeżego powietrza. Nasi awiatorzy spełnili swoje marzenia, które bardzo często były ich dziecięcymi marzeniami.  

Awiatorzy. Podniebne przygody polskich lotniczek i lotników  to książka, która wywodzi się z  Wydawnictwa Znak Emotikon. Została napisana przez Annę Litwinek, premiera tej książki miała miejsce 12 kwietnia 2021 roku. Ogólnie książka jest skierowana dla dzieci od 6 do 9 roku życia,  ale patrząc na zawartą w niej wiedze (historię), sądzę, że „Awiatorzy” nie mają górnej granicy wieku. Starsze dzieci będą zainteresowane, ale też dorośli, którzy chcą poznać podniebne historie naszych lotników i nie chcą zagłębiać się w poważną niekiedy nudną  literaturę dla dorosłych też znajdą tutaj coś interesującego. 

Śmiało mogę powiedzieć, że już po raz kolejny jestem pozytywnie zaskoczona książką i treścią skierowaną dla dzieci od Wydawnictwa Znak. Pamiętam, że jak ja byłam mała, to takich książek było jak na lekarstwo. Dodatkowo nie były one aż takie ciekawe jak teraz. W książce o naszych lotniczkach i lotnikach było wiele historii. Niektóre z nich były ciekawe, inne natomiast fascynujące i jeszcze zdarzyło się kilka takich, o których chciałam więcej poczytać. Przez wiele momentów nie mogłam wyjść ze zdumienia, że kiedyś tak było i to, co dzisiaj się wydaję normalne/niewarte uwagi kiedyś było wielkim osiągnięciem i ta książka uświadomiła mi, że warto o tym pamiętać.  Dobrze, że jest to książka dla dzieci, bo one też w zrozumiały sposób mogą poznać te fascynujące historie. 

Anna Litwinek
Awiatorzy. Podniebne przygody polskich lotniczek i lotników – Anna Litwinek

 Kolejnym dużym plusem tej książki jest  wydanie jej w twardej oprawie, która wytrzyma nie jeden upadek 🙂 . Awiatorzy mają piękne ilustracje, które są utrzymane głównie w ziemistych kolorach. Dodatkowo ilustracje są przeplatane prawdziwymi zdjęciami naszych bohaterów. Nie ma co ukrywać, ale jest tutaj  dużo  do czytania, ale sam tekst jest przeplatany ilustracjami i dodatkowo często są kolejne rozdziały.  Książka ma 258 stron i jest to idealne remedium dla wszystkich fanów lotnictwa i ciekawostek.  Historie bohaterów lotnictwa zaczynają się od lat wojennych i trwają aż po teraźniejszość. 

Awiatorzy. Podniebne przygody polskich lotniczek i lotników - Anna Litwinek

 Bardzo podobają mi się w tej książce historię pierwszych lotnicze. Pokazuje to, że ich początki wcale nie były takie łatwe, a pomimo tego dziewczyny spełniały swoje marzenia. Historie pierwszych „samolotów” oraz przedstawienie „zawodu testera” naprawionych maszyn lotniczych. Książkę z całego serducha wam polecam, czekam aż „moje” dzieciaki będą starsze, to wtedy Ciocia Ada pokaże im fajne książki 🙂 Nawet za 2 – 3 lata te książki dalej będą na czasie 🙂 

Oczywiście podlinkuję Wam wcześniejszą książkę wydawnictwa Znak, która też była kapitalna, tylko tam poruszaliśmy się w sferze kosmosu KOSMICZNA KSIĄŻKA.  Już nie mogę się doczekać kolejnych fantastycznych książek dla dzieci. I tak na koniec chciałam podziękować wydawnictwu za otrzymanie książki do recenzji.  

P.S. Zostawiam Wam też tutaj link do Awiatorzy