Kombinator Sześciokątny planszówka Alexander

Dzisiaj przychodzę do Was z kolejną od Alexander, tym razem sprawdzimy, co ma do zaoferowania gra logiczna Kombinator Sześciokąty.

Zacznijmy od pudełka, które jest bardzo kolorowe, zachęcające, trochę kolorystyką przypomina pudełko do gry Rach Ciach! Na pudełku można dostrzec, że jest to gra pobudzająca szare komórki, z oznaczeniem IQ games. Planszówka jest skierowana dla dzieci od 7 roku życia i można w nią grać od 2 do 4 osób. Na stronie producenta możemy znaleźć jeszcze inne wersje Kombinatora.

Tył gry Kombinator

Po otwarciu pudełka od razu rzuca nam się w oczy sporo kolorowych figur, które są świetnie wykonane. Najprawdopodobniej są ze sklejki albo czegoś podobnego. Dodatkowo mamy jeszcze tekturową planszę, która składa się z puzzli. Klepsydrę, która fajnie podkręca tempo gry, okrągłe żetony z punktacją oraz jak w każdej planszówce instrukcja gry.
Dokładna ilość elementów została wypisana poniżej:

 • składana plansza składająca się z 4 puzzli
 • żetony punktowe razem 120 sztuk (1 punkt 35 sztuk, 2 punkty 65 sztuk, 3 punkty 20 sztuk)
 • zestaw kolorowych figur, 80 sztuk
 • klepsydra
 • instrukcja obsługi
  Pomimo tego, że gra składa się z małej ilości elementów to rozgrywka i wydaje się być proste, ale wcale taka nie jest.
Rozgrywka Alexander

Przygotowanie do gry Kombinator

Skoro wiemy jakie elementy możemy znaleźć w Kombinatorzy, pora poznać jak się przygotować do gry i jak wygląda sama rozgrywka. To, co lubię w grach Alexander to szybkie przygotowanie gry do grania. Zaczynamy od rozstawienia planszy i od dogadania się kto pierwszy zaczyna ruch. Gdy to już ustalimy to przychodzi pora rozdzielić figury. Jeśli grają dwie-cztery osoby wtedy rozkładamy po równo wszystkie figury. Jeśli grają tylko 3 osoby, to daje się konkretną ilość figur (patrz zdjęcie niżej).

Grafika ze strony Alexander
Grafika ze strony Alexander

Tak naprawdę rozkładanie figur jest najdłuższą częścią przygotowywania gry. Gdy figury są już rozłożone, kładziemy żetony z punktami tak, aby każdy gracz miał do nich swobodny dostęp. I w tym momencie możemy zacząć grę. No, chyba że chcemy tempo gry trochę podkręcić, to używamy klepsydry. My gdy graliśmy, poszliśmy na drobny kompromis i zaczęliśmy używać klepsydry pod koniec gry gdy zaczynało na planszy brakować miejsca.

Punkty Kombinator Alexander

Zasady punktacji

Punkty w Kombinatorze są przyznawane za prawidłowo umieszczone figury na planszy.

 • 1 punkt jest za połączenie bokiem swojej figury z figurą która leży już na stole (oczywiście boki muszą być tego samego koloru)
 • 2 punkty dostajemy gdy kładziona przez nas figura będzie się stykała dwoma bokami (oczywiście łączone kolory muszą się zgadzać z tym co leży na stole)
 • 3 punkty dostaniemy gdy nasza figura będzie się stykała trzema bokami. (oczywiście w tym wypadku też kolory muszą do siebie pasować) Jest to najtrudniejsze połączenie figur.
  Ruch nie może zostać wykonany gdy boki nie stykają się odpowiednimi kolorami lub gdy figura wystaje za planszę. Osoba, która nie może wykonać ruchu, czeka kolejkę.
  Kombinator sześciokątny można grać na dwa sposoby:
 • wariant 1 po kolei. Gracze naprzemiennie kładą swoje figury. Wygrywa osoba z jak największą liczbą punktów.
 • wariant 2 trzy cztery. Jest to wariant, w którym kładziemy pierwszą figurę i na trzy cztery wszyscy gracze razem kładą swojej figury. Wygrywa osoba, która pozbędzie się pierwsza swoich klocków lub która ma najmniejszą i ich ilość. To wszystko, co trzeba wiedzieć o przygotowaniu do gry, całość zajmuje około 5 minut.
Kombinator Sześciokątny planszówka

Opis przebiegu gry

Jeśli chodzi o przebieg gry, to ja się tylko wypowiem o pierwszym wariancie, ponieważ ten drugi moim zdaniem jest ciężki do rozegrania. Już wam tłumaczę, czemu tak uważam, plansza do gry jest śliska, figury również są śliskie.
Drugi wariant to głównie szybkość, emocje i tłok. Więc teraz sobie wyobraźcie, jak te klocki latają po całej planszy, przy normalnej rozgrywce zdarza się, że figury się rozsuną, więc przy tej drugiej jest to prawie pewne.

Więc wracając do pierwszego wariantu rozgrywka przy czterech osobach (dwójka dzieci) trwała około 40 minut. Graliśmy kilka razy i za każdym razem rozgrywka wyglądała inaczej, nie ma tutaj co ustalać sobie taktyk, bo rzadko kiedy wychodzą. Musicie mi uwierzyć na słowo, ale Kombinator wcale nie jest taki prosty do grania, zdobycie trzech punktów było u nas rzadkością. Śmiało mogę stwierdzić, że ta gra podobała się dorosłym no i oczywiście dzieciom.

Kombinator Sześciokątny

Podsumowując, gra jest świetnie wykonana, kolorowa i ma zachęcającą cenę. Jest to gra, która poruszy szare komórki i szybko się nie znudzi. Gra wywołuje sporo emocji i wcale nie jest tak prosto jaką się wydaje. Kombinator jest świetny dla całej rodziny i co najlepsze ma kilka innych wersji. Bardzo Wam polecam Kombinatora, a u nas ten egzemplarz zostaje na dłużej i już szykuje na niego miejsce na półce.

Dziękuję Alexander za otrzymanie gry recenzje

Kombinator Sześciokątny planszówka Alexander

Oczywiście jeśli dalej chcecie ze mną zostać to zapraszam Was na kolejny tajemniczy WPIS 🙂